Yakutiye Belediyesi nden Büyük Farkındalık
Video kalitesi internet hızınıza göre düşük olabilir. simgesinden çözünürlük seçebilirsiniz.

 

Yakutiye Belediyesi olarak, Koronavirüsle etkin bir şekilde mücadelede etmek için gerekli tedbirleri almaya devam ediyoruz.

Sizlerin de yakından takip ettiği gibi tüm dünyada kısa sürede salgın haline dönüşen, “koronavirüs” adı verilen bir virüsün neden olduğu COVID-19 hastalığı ile ilgili olarak Yakutiye Belediyemize bağlı 96 kişilik dezenfeksiyon ekibiyle ilçemiz ve 44 köyde çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz.

Toplu yaşam alanları başta olmak üzere, ilçemizdeki camiler, okullar, kuran kursları, parklar, AVM’ler, Hastaneler, Aile Sağlığı Merkezleri, İş Merkezleri, marketler, parklar, dükkanlar ve diğer kapalı alanlarda dezenfeksiyon çalışması gerçekleştirdik. Bu çalışmamızı tüm hızıyla  devam ettiriyoruz.

Özellikle sosyal medyamızı etkin bir şekilde kullandık, uyulması gereken öneri ve tedbirleri içeren  billboardlarla halkımızın ve özellikle öğrencilerimizin dikkatini çekerek Coronavirüsle mücadelenin önemini ve nasıl korunulabileceğini tıbbi yönleriyle anlattık, anlatmaya da devam ediyoruz.

Halkımıza maske, eldiven ve el dezenfektanı dağıtarak kişisel korunma desteği sağladık, bu çalışmalarımız da hız kesmeden devam etmektedir.

 

Yakutiye Belediyesi Meslek Edindirme Kursu (YAKMEK) bünyesinde gençlik merkezlerimizde gönüllü olarak görev yapan gençlerimizin gayretleriyle “siperli maske” yapımına başladık. Maskelerimizin siperleri asetattan oluşmakta, alın bandı cumba adı verilen malzemeden yapılmakta konforlu ve sabit durması için ise lastik ile desteklenmektedir.

Ürettiğimiz maskeler kesinlikle yüzde yüz koruyucu bir maske ve medikal bir ürün değildir. Bu maskeler özellikle hasta ile sağlık personeli arasında bir paravan olmakta, sağlık çalışanının veya diğer hizmet veren çalışanların elini yüzüne götürmesi noktasında bir engel oluşturmaktadır. Aynı zamanda herhangi bir damlacığın sıçrama noktasında da yüzüne direkt temas etmemesini sağlamaktadır.

Sadece sağlık çalışanlarımızın değil, şu anki salgın durumunda çalışan hemen herkesin kullanması gerektiğine inandığımız için Belediyemiz personellerine de dağıtımını gerçekleştirmeye devam edeceğiz.

Şu an itibariyle İlimizdeki sağlık hizmeti veren özel ve devlete ait tüm tesislere maskelerimizin dağıtımına geçilmiştir. Kursumuzda yapılan askelerimiz tamamen elde üretilmekte olup,  içinde bulunduğumuz “pandemi” durumu sebebiyle özellikle tüm hijyenik şartlar oluşturulmuştur.

Görev alan gönüllü öğrencilerimiz sterilizasyon şartlarına uyarak sosyal mesafeye uygun bir şekilde üretim yapmaktadır. Maskelerimiz uygun bir şekilde kutulara konulmakta ve ilgili yerlere yine görevli personelimiz ile teslim edilmektedir.

Yakutiye Belediyesi Meslek Edindirme Kursunda gönüllü olarak emek veren ve çok önemli bir sosyal sorumluluk görevi üstlenen genç kardeşlerimize sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Bu vefakar kardeşlerimizi her zaman hayırla yad edeceğiz.

 

Halkımıza bu süreçte göstermiş oldukları duyarlı davranış ve sabırlı davranışlarından dolayı sizlerin aracılığıyla bir kez daha teşekkür ediyorum.

Unutulmamalıdır ki; Koronavirüs alacağımız tedbirlerden daha güçlü değildir” diyor, hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bu vesileyle bir kez daha Allah’tan rahmet, hastalarımıza da acil şifalar diliyoruz.